Merhaba,

Tekbim ailesi olarak bu yazımız da sizler için siber alemde alabileceğiniz önlemleri kısaca özetledik.

Sizlerden aldığımız geri dönütler neticesinde, Siber saldırılar dahilinde gerçekleşen kriptolama ile veri kayıpları yaşandığına, özellikle kişisel ve ticari bilgilerinizin üçüncü şahısların eline geçmesi ile hukuki sonuçların doğmasına, iş akışının yavaşlamasına hatta durma noktasına geldiğine bir çok kez şahit olduk. Bu sebeple sizlere siber korunma hakkında özet yazımızı hazırlama gereksinimi duyduk.

Firmanız da siber güvenlik önlemleri almak için öncelikle işletmenizin veya kişisel bilgilerinizin ne tür bir tehlikeye maruz kaldığını belirlemelisiniz.

Daha sonra aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:

Güncel güvenlik yazılımlarını kullanın: Anti-virüs, firewall ve diğer güvenlik yazılımlarının lisanslı ve en son sürümlerini kullanın.

Parolaları koruyun: Parolalar

ınızı güçlü ve benzersiz olarak oluşturun ve sık sık değiştirin. Aynı parolanızı farklı sistemlerde tekrar kullanmaktan kaçının.

E-posta ve internette dikkatli olun: Phishing saldırılarına karşı dikkatli olun ve güvenilmeyen e-postalara ve web sitelerine tıklamayın. Güncel kullanacağınız antivirüs yazılımı sisteminizi bu gibi ihtimallerden korumak için uyarı sistemi ile size bildirim gönderecektir.

Yedekleme yapın: Verilerinizi sık sık yedekleyin ve yedeklerinizi güvenli bir yerde saklayın. Yedekleme için kullanılan harici donanım ve bulut yedekleme opsiyonları tercih edilebilir. ERP sisteminizin ve mevcut dosyalarınızın güvenliğini koruyabilmek için birden fazla kopyanın alınması verinin kaybolmaması açısından önem arz etmektedir.

Eğitim alın: Siber güvenlik konusun

da eğitim alın ve çalışanlarınızı siber güvenlik konusunda bilinçlendirin. Zaman zaman yapacağımız bilişim postlarını ekip arkadaşlarınızla paylaşacağız bu sayede ekibinizin bilinçlendirilmesi konusunda sizlere Tekbim olarak destek olmaktan mutluluk duyarız.

Sürekli olarak kontrol yapın: sisteminizi ve işletmenizin verilerinizi sürekli olarak kontrol edin. Güncel Antivirüs yazılımları ve firewall sistemleri sisteminize dahil olan kullanıcı ve cihazları kolaylıkla tespit edebilir ve zararlı içerik girişlerden, siber saldırılardan

Önleyici önlemler alın: siber saldırıları önlemek için önleyici önlemler alın. Bunların başında mevcut lokasyonunuza konumlandıracağınız firewall cihazınız ile dış saldırılar hususunda önlem alabilirsiniz.

Çok faktörlü kimlik doğrulama kullanın: Çok faktörlü kimlik doğrulama kullanarak hesaplara erişimi kontrol edin.